Előkerült a térségben kipusztultnak hitt érdes csüdfű, valamint a ligeti szőlő, amely új fajnak számít ebben az országrészben, továbbá új adatokat sikerült gyűjteni az olyan ritka, értékes és védett fajokról, mint például a vitézvirág, a farkasölő sisakvirág, a magyar lednek vagy a pázsitos nőszirom. térségben ismét költött a gulipán, a megye egyetlen küszvágó csér telepén mintegy 30 pár költött és új költőfajként jelent meg a dankasirály. Az érdekesebb madárfajok közül találkoztak a kis őrgébiccsel, az igazi ritkaságnak számító vörös ásólúddal és a környéken csak itt költött a gólyatöcs. A megyei Duna-szigetek a legjelentősebb természeti értékei az ottani gémtelepek.
Natura 2000 adatlapon szereplő fajok:
Fedezze fel Szlovákia természetét. A világ legkisebb nagyhegysége. Kilenc nemzeti park. Méltóságos hegycsúcsok, mély völgyek és rejtelmes szakadékok. Nagy kiterjedésű élettel teli erdők. Kárpátok, a farkas, medve, hiúz és zerge hazája. A legnagyobb kiterjedésű karsztterület Közép-Európában. Több mint 6200 barlang és szakadék. Kristálytiszta gleccsertavak, csendes alföldi folyók, a madarak paradicsoma, a víztározók kék felszíne. Homokdűnék és borókafenyő erdők, természetes travertinek, vulkanikus tevékenység által létrehozott alakzatok. Hihetetlen változatosság egy ilyen kis területen.
Használják az egész világon egyedinek számító kijelölt turistautak hálózatát nemcsak a hegyhátakon. A legérdekesebb helyeket a tanösvények teszik elérhetővé. Gyönyörködjenek a tájban kerékpáron ülve, vagy lóhátról. Figyeljék meg az érintetlen természetet a fényképezőgép lencséjén keresztül, távcső vagy horgászbot segítségével. Mind a négy évszaknak megvan a maga varázsa a szlovák tájon.